Ученици осмог разреда су ове године имали задатак да на основу путописа „Африка“ Растка Петровића одраде пројектну наставу. Задаци и начини рада слични су, али и различити у свим одељењима. С обзиром на број ученика, свако одељење имало је по три групе ученика које су се бавиле одређеним задатком који су или сами предложили (у зависности од интересовања) или су им наставнице предлагале. Ментори пројектне наставе биле су наставнице: Тамара Бранковић (8/1), Александра Којић (8/2) и Горица Симић (8/3). Гледајући по одељењима, ученици су добили следеће истраживачке задатке:
8/1: Прва група: Растко Петровић и српска авангарда (Милица Васић, Теодора Стефановић, Лана Тодосијевић).
Друга група: Афричка уметност (музика и сликарство): Ања Лукић, Александра Трнинић, Даница Васић, Алекса Милошевић.
Трећа група: Афричка култура и демографија (Андрија Стајић, Никола Антонијевић, Лука Симић, Никола Станојевић).
Циљ пројектне наставе је остварен, а то је: развој одговорности за заједничка постигнућа, учење и развијање вештина и стицање трајног знања путем пажљивог планирања корака. (наставница Тамара Бранковић)
У одељењу 8/2 ученици су претежно сами, инспирисани делом "Африка", предложили теме и поделили се у 3 групе:
Једна се бавила афричким племенима (изучавали су која све племена постоје, где се налазе и шта је за њих карактеристично).
Друга група је истраживала обичаје везане за афричку свадбу, док је трећа трагала за особеностима там-там музике и инструмената који је прате.
Док је трећа група цртала инсрумент и презентовала уз помоћ музике и хамера, преостале две су презентације радиле у PowerPoint и Word програму.
Разнолики су били начини рада и размишљања. Сви ученици су се трудили, помагали, допуњавали и научили нешто ново. (наставница Александра Којић)
Ученици одељења 8/3 су такође били подељени у три групе са следећим задацима:
Прва група се бавила географским положајем Африке, климом, становништвом, али је имала задатак и да објасни и истражи који подаци се износе у путопису и његове главне карактеристике, а то је да путопис садржи не само књижевне, већ и научне чињенице и податке.
Пано су поделили на 4 дела и све податке су лепо, јасно и разумљиво изнели, а ученици су имали прилике да постављају питања уколико им нешто није било јасно или их је посебно интересовало.
Друга група је прикупљала податке везане за афричку музику и музичке инструменте.
Ученици су на занимљив начин представили музику Африке и објаснили нам да музика у Африци заузима значајно место у преношењу традиције с колена на колено, али и у религији да игра важну улогу.
Трећа група је имала задатак да прикупи и истражи најважније податке о афричким племенима, али и занимљивости везане за свадбене обичаје код афричког народа који се умногоме разликују од наших. Ученици су имали прилику да сазнају да су у Африци разводи јако ретки, да припреме у Занзибару трају скоро месец дана за свадбу, да кроз стоку купују младу итд.
Излагање је протекло у пријатној радној атмосфери, свако је одрадио своја задужења, па се стиче утисак да на овај начин ученици неке садржаје брже и лакше усвајају. На овај начин се развијају и бољи међуљудски односи у одељењу, јер су у раду више упућени једни на друге. За израду паноа користили су различите изворе података, почев од уџбеника географије, преко атласа, енциклопедија, интернет података и остало. (наставница Горица Симић).
Још фотографија.
Основна школа "Бранко Радичевић" Забрешка бб, 35254 Поповац
Тел / факс: 035 / 541 - 040
е-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.